Heureka.cz - porovnání cen a srovnání produktů


Poradna Spacáky

Jak vybrat spacák?

Při výběru spacáku si nejprve ujasněte, v jakých podmínkách ho budete používat. Jedete na léto pod stan nebo na zimní expedici do hor? Hledáte něco více univerzálního? Existují tzv. „třísezónní“ spacáky. Základní dělení spacích pytlů je dle teplotního určení, materiálu, rozměrů, objemu a hmotnosti.

1. Chcete rychlé řešení? Zde jsou tipy na oblíbené spacáky dle jejich funkčnosti:

 

2. Jaké teplotní určení spacáku je pro mě vhodné?

Na spacácích bývá uvedeno hned několik teplot. Komfortní, limitní a extrémní teplota. Muž o průměrné váze a výšce by se měl řídit zejména údajem těsně pod hranicí Komfortní teploty a ženy pak spíše nad touto hranicí Komfortní teploty. Při těchto teplotách se ve spacáku na vhodné izolující podložce a pod přiměřeným přístřeškem pohodlně vyspíte, aniž byste se budili zimou.

 


 

3. Jak dlouhý by měl spací pytel být?

Ve spacáku byste se neměli cítit stísněně. Měl by být o 15 – 20 cm delší než vy. Pokud bude příliš těsný nebo naopak nepřiměřeně velký, bude vám v něm zima. Výrobci často nabízí spací pytle v různých velikostech označených S, M, L apod. Menší varianty nebo dokonce speciálně pro ně navržené modely si pořizují hlavně ženy a děti.

 

 

4. Jaký spacák se hodí na kolo?

Pro cykloturistiku vybírejte spacák s co nejnižší hmotností a objemem ve složeném stavu. Každé deko navíc je na kole znát. U většiny ultralehkých cyklo spacáků nemůžete počítat s jejich využitím po celý rok. Pokud ale vyrážíte na kolo v létě, nemělo by vám vyšší teplotní určení spacáku vadit.

 

 

5. Jaký spací pytel vybrat do hor?

Na horách bývají i v létě nižší teploty. Do takových podmínek se hodí teplejší nebo tzv. třísezónní spacáky, které využijete od jara do podzimu. Na zimní túry a spaní na sněhu se určitě vybavte expedičním spacákem. Do náročných horských podmínek se vyplatí sáhnout po lépe izolujícím péřovém spacáku.

 

 

6. slovníček pojmů

Spacák deka

Dekové spacáky jsou vhodné do nenáročných podmínek, jako je příležitostné přespání v létě u táboráku nebo v chatě. Dostatek vnitřního prostoru zajišťuje vysoký komfort spánku. Rozepnutím zipu po celé délce dostaneme místo spacáku deku.

Spacák mumie

Tvar spacáku lépe kopíruje siluetu ležící postavy, eliminuje přebytečný vnitřní prostor a umožňuje tak jeho lepší zahřátí. K tomu pomáhá i stahovací límec a kapuce kolem hlavy, které zabraňují unikání tepla. Tyto spacáky jsou oproti dekovým skladnější a lehčí.

Maximální teplota (max)

Horní hranice komfortního rozsahu je teplota při níž se částečně odkrytý uživatel spacáku (standardní muž) ještě příliš nepotí. Tato teplota je vypočtena pro standardního muže (stáří 25 roků, hmotnost 70 kg, výška 1,73 m, tělesný povrch 1,83 m2) v poloze s pažemi mimo spací pytel.

Komfortní teplota (comf)

Spodní hranice komfortního rozsahu pro běžné uživatele spacáků spící v „relaxační poloze“ na zádech, kdy se nacházejí v tzv. teplotní rovnováze a nepociťují chlad. Týká se standardních podmínek použití. 

Limitní teplota (limit)

Spodní hranice, při které se zkušený uživatel spacáku, který přizpůsobí své oblečení a polohu ve spacím pytli okolní teplotě a umí využít všech možností svého spacáku, ve skrčené poloze globálně nachází v teplotní rovnováze a právě ještě nepociťuje chlad.

Extrémní teplota (extréme)

Spodní teplotní hranice, při které zkušený uživatel spacáku, který přizpůsobí své oblečení a polohu ve spacáku okolní teplotě a umí využít všech možností svého spacáku, musí očekávat silný pocit chladu. Může nastat riziko poškození zdraví prochladnutím, které může vést ke smrti.

Syntetické izolace

Syntetická izolační výplň lépe schne, je nenáročná na údržbu, vhodná pro alergiky a v současné době je nejpoužívanější výplní. Ve srovnání s péřovými izolačními výplněmi jsou levnější. Na trhu existují různé druhy umělých vláken. Ta nejlepší umělá vlákna již konkurují péřovým izolacím. Obecnou vlastností umělých vláken je jejich vyšší hmotnost a obtížnější komprese ve srovnání s peřím.

Péřové izolace

Tento přírodní výplňový materiál do spacáků má v porovnání s jinými materiály nejlepší termoizolační vlastnosti. Jejich nevýhodou je složitější údržba, vyšší absorpce vlhkosti a vyšší cena. Při výběru spacáku hraje roli množství použitého peří (udáváno v gramech), jeho plnivost (cca 600 – 800 cuin) a podíl prachového peří (např. hodnota 85/15 udává 85% podíl prachového peří). Čím kvalitnější spací pytel, tím větší podíl prachového peří s vyšší plnivostí.

 

Autor: HUDYsport 

Porovnat spacáky