Na Heurece využíváme personalizaci a cílenou reklamu. Na základě vašeho chování na Heurece personalizujeme její obsah. Kliknutím na „Rozumím“ nebo jinam souhlasíte také s využíváním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na dalších webech. Personalizaci a cílenou reklamu si můžete vypnout v nastavení prohlížeče. Více


Poradna Spacáky

Jak vybrat spacák?

 
Vyspěte se pohodlně na letním festivalu nebo zimní horské túře.
 
 
 
Ve správně vybraném spacáku se vyspíte v pohodlí při třicetistupňových vedrech i mrazu. Poradíme vám, na jaké parametry se zaměřit a jak při výběru postupovat.
 
 

Vybírejte podle použití

 
Výběr toho správného spacáku by se měl odvíjet především od toho, kdy a jak jej budete využívat. S označením „celoroční“ se sice možná setkáte, takový spacák ale bude buď nedostatečný při nižších teplotách, nebo v něm naopak bude k nevydržení během teplých dnů. Jestliže tedy pod spacákem trávíte noci v létě i v zimě, investicí do dvou nebo tří rozdílných spacáků rozhodně neuděláte chybu.
 
Nezáleží pouze na ročním období, ale důležité je i to, kde spacák budete využívat. Vozíte jej autem a spíte v kempech? Poté se nemusíte příliš trápit hmotností a sáhnout můžete po levnějším spacáku, byť s váhou okolo dvou kilogramů. Lehčí a kompaktnější spacák bude vhodný na letní pěší výlety, s ohledem na příznivé počasí v tomto období může být relativně tenký.
Více investujte, pokud se chystáte na náročné túry. Kvalitnější zpracování a lepší materiály vám zaručí, že vás spacák kdesi daleko od civilizace nezradí. Náročné zimní expedice poté vyžadují spacáky přizpůsobené extrémním podmínkám. Tyto spacáky jsou vyrobeny z nejkvalitnějších materiálů a jsou naplněny nejkvalitnějšími syntetickými náplněmi či peřím. Správný výběr takového spacáku má vliv nejen na vaše pohodlí, ale i zdraví, šetřit se proto nevyplatí. Specifickou kategorií jsou spacáky na kolo, jež mají minimální izolaci, jejich hmotnost díky tomu ale velmi často nedosahuje ani jednoho kilogramu.
 
Nezapomeňte si zjistit, na jaké straně má vámi vybraný spacák zapínání. Mnoho spacáků sice má zipy na obou stranách, není to ale pravidlem. Jako pravákovi se vám výrazně pohodlněji bude ovládat zip nalevo, jako levákovi naopak vpravo. Kromě pohodlnějšího navlékání můžete oboustranný spacák také jednoduše odvětrávat a snáze jej vysušíte.
 
 
 
 

Rozdělení

 

Tvar

Dekové – prostorné spacáky vhodné spíše do méně náročných podmínek, jejichž rozepnutím získáte deku. Kvůli příliš velkému vnitřnímu prostoru ovšem nedokážou dobře izolovat teplo.
 
Mumiové – jejich tvar kopíruje lidské tělo. Nemáte proto příliš na výběr z hlediska polohy ležení, výborně ovšem izolují a jsou znatelně skladnější. Mohou mít i kapuci a stahování pro další zlepšení tepelného komfortu.
 
Oválné – jde o kompromis mezi dekovými a mumiovými. Tvar vychází právě z mumiových, lidské tělo ale nekopíruje tak přesně, a proto v něm získáte větší svobodu pohybu.
 
 

Určení

U dekových spacáků se určení pro muže a ženy příliš nerozlišuje, případné rozdíly pak spočívají v rozměrech a designu, potažmo ještě zlepšené izolaci v oblasti nohou. 
U mumiových spacáků se bere ohled na specifika pánského a dámského těla. Kromě tvaru jde i o rozměry a hřejivost, jež u ženských spacáků obecně bývá větší. I takové ženské spacáky kladou větší důraz na tepelný komfort nohou. 
 
Na trhu jsou běžně k dostání také dětské spacáky, u nichž je kromě uzpůsobených rozměrů výrazně posílena tepelná izolace. Ty lepší navíc umožní prodlužování či zkracování, díky čemuž rostou s dítětem a poté mohou posloužit ještě jeho mladšímu sourozenci.
 
 

Sezóna

Celoroční spacáky sice v nabídkách obchodů občas naleznete, avšak teplotní rozdíly mezi obdobími jsou natolik velké, že v praxi buď naprosto nedostačují v zimě, nebo se v nich naopak nedá vydržet v létě. Podle určení tedy můžete zvolit letní nebo zimní spacák, pokud se vyhýbáte spaní pod spacákem pouze v zimních měsících, můžete sáhnout po třísezónním, který vám tepelnou pohodu poskytne od jara do podzimu.
 
 
 
                     
 
 

Základní parametry

 

Rozměry a hmotnost

Spacák by měl být zhruba o 15–20 cm delší, než je vaše výška. U většiny spacáků výrobci uvádějí přímo velikost postavy, pro kterou jsou vhodné. Rezervu byste měli mít i do šířky, spacák vám rozhodně nesmí být v žádném směru těsný. Naopak příliš velký spacák znamená mnoho zbytečného volného prostoru, kde bude problém udržovat teplo.
 
Hmotnost spacáků se nejčastěji pohybuje okolo 1,5–2 kg. Jestliže spacák na místo určení vozíte autem, nemusíte tento údaj vůbec řešit. Pro občasné přenášení je zhruba 1,5 kg optimální, častější túry se spacákem na zádech ale raději absolvujte s ještě lehčím kusem. Nejlehčí spacáky váží okolo 600 gramů, jsou ale drahé a použitelné až od vyšších teplot. Spacáky pro extrémní podmínky mají od kilogramu výše, hmotnost závisí především na tloušťce a typu izolace.
 
 

Teplotní limity

U spacáků se standardně udávají tři teplotní limity: komfortní, limitní a extrémní teplota
 
 
Dbejte také na to, že teploty vycházejí ze standardizovaných typů postav. Obecně platí, že muži si mohou od teplot několik stupňů odečíst, ženy naopak přičíst. Každý má ovšem jinou tělesnou stavbu a chlad vnímá jinak, pokud je vám tedy často zima ve chvílích, kdy ostatní problém nemají, sáhněte raději po teplejším spacáku. Silnější postavy by paradoxně též měly připočíst rezervu, izolaci spacáku totiž budou více stlačovat, čímž její vlastnosti zhorší.
 
 
 
 

Konstrukce

 
Jednovrstvá – s konstrukcí, která se skládá pouze z jedné vrstvy, se setkáte především u ultralehkých spacáků, nejčastěji určených pro cyklisty. Z hlediska rozměrů a hmotnosti jsou bezkonkurenční, ty nejlehčí váží jen mírně nad půl kilogramu. Využitelné jsou ovšem pouze od pozdního jara do raného podzimu. 
 
Vícevrstvá – spojením více vrstev spacák získává výrazně lepší izolační vlastnosti. Pokud například navlhne vnější strana pytle, díky oddělení vrstev to neovlivní vlhkost uvnitř. S nárůstem počtu vrstev se pochopitelně zvyšují i rozměry a hmotnost. Nejlehčí dvouvrstevné spacáky váží okolo jednoho kilogramu. Právě dvě vrstvy jsou nejčastějším řešením a dostačují od raného jara až do konce podzimu. Pro zimní teploty je však zapotřebí třívrstevný spacák s kvalitní izolací, který bude pochopitelně velký a těžký, ale zajistí vám dostatek tepla i při teplotách hluboko pod nulou.
 
Šindelová – u těchto spacáků je izolační vrstva přišita k vrchní tkanině z jedné strany, k vnitřní z druhé, a to ve formě překrývajících se pásů. Vzbuzují tak dojem, že mají více izolace, část je ovšem vyplněna pouze vzduchem. Mají díky tomu velký rozdíl mezi extrémní a komfortní teplotou.
 
Komorová – nejdražší, avšak nejefektivnější konstrukce využívá komor zabraňujícím pohybu výplně uvnitř spacáku. Čím více komor, tím stálejší je tepelná izolace. Komory mohou být uspořádány různě, nejúčinnější je ale kombinace horizontálních a vertikálních komor, jež pohybu zabraňuje nejlépe. Důležitý údaj je tzv. „fill pressure“, což udává objem péřové výplně v jednotlivých komorách. Nejlepší vlastnosti má takový komorový spacák, kde je objem komor nižší než objem výplně v nich.
 
 
 
 

Materiály

 
Vnější tkanina spacáku by měla být co nejméně vodopropustná, aby se vlhkost nedostávala do izolace. Zároveň ovšem musí umožňovat, aby ze spacáku mohla vnitřní vlhkost procházet ven, v opačném případě by totiž kondenzovala uvnitř. Běžné syntetické tkaniny by měly mít vodoodpudivou úpravu, většinou jsou ale těžší a nikterak příliš odolné. Jejich výhodou je cena, většina levnějších spacáků proto využívá právě některou z nich. 
 
 
Polopropustné tkaniny kombinují co nejvyšší odolnost proti vodě s co nejlepší prodyšností. Jsou těžší a dražší, poskytují ale výbornou tepelnou izolaci, a proto se hodí i do těch nejnáročnějších podmínek. Kromě vody jsou tyto spacáky odolné i proti větru, stěžuje to však jejich balení, protože se z nich obtížně vytlačuje vzduch.
 
Vnitřní náplň spacáku bývá buď ze syntetické tkaniny, nebo peří, jež je stále nepřekonaným materiálem z hlediska izolace. 
 
 
 
 

Další možnosti spacáku

 
Spacáky mohou mít různé další praktické funkce. Jednou z nich jsou , jež se nejvíce hodí pro uložení cenných věcí na místech, kde hrozí, že se k vám do stanu někdo přijde obohatit.
 
Velká část dekových spacáků disponuje možností kompletního rozepnutí. To oceníte například tehdy, když jej využíváte při vyšší teplotě, než do jaké je určen, a potřebujete pouze přikrývku bez větší izolace. 
 
Pokud kupujete spacák pro dítě, rozhodně si připlaťte za možnost prodloužení, některé spacáky jej umí až o 35 cm. Díky tomu nebudete muset po dvou letech spacák měnit, nýbrž poroste s dítětem. Samozřejmě je možné jej posléze opět zkrátit.
 
Některé spacáky jsou také uzpůsobeny pro připojení druhého spacáku, pozor ovšem na to, že při koupi dvou takových spacáků je nutné mít každý se zipem na opačné straně. Často musí jít přímo o stejné modely, setkáte se ale i s kompatibilitou napříč jednou modelovou řadou.
 
U spacáků do náročnějších podmínek využijete různé možnosti stahování. Nejčastěji je možné v oblasti límce, kde zabrání velké výměně vzduchu ze vstupního otvoru. Některé spacáky mají také stahovatelnou kapuci pro dostatek tepelné izolace v oblasti hlavy.
 
 
 
 

Rady

 

Jak se do spacáku obléci

Zatímco v letních podmínkách na oblečení příliš nezáleží, při nižších teplotách na něm teplotní komfort silně závisí. Důležité je především to, aby oblečení bylo suché. Optimální jsou dvě vrstvy, spodní z kvalitního termoprádla a horní z fleecu. Při velké zimě pravděpodobně sáhnete po dalších vrstvách, pozor ovšem na množství prostoru ve spacáku. Pokud budete příliš stlačovat izolační vrstvu spacáku, můžete zhoršit její vlastnosti.
Zima působí v první řadě od chodidel, sáhněte proto po volných, silných ponožkách. Ponožky pružně obepínající nohu jsou vhodné do bot, pro spaní ovšem nikoli.
 
 

Údržba spacáku

Základem pro údržbu spacáku je nechat jej po každém použití v rozepnutém stavu řádně vysušit a vyvětrat. Zabráníte tím vzniku plísní a poškození tkanin. Drobná znečištění se pokoušejte odstranit pouze hadříkem a teplou vodou. Horkou mýdlovou vodu ovšem nepoužívejte, časté praní totiž nesvědčí žádnému spacáku. Pokud je praní nevyhnutelné, používejte prací prostředky určené přímo pro spacáky, ty běžné jsou příliš agresivní. Zároveň perte na co nejnižší teplotu a spacák následně sušte pouze ve vodorovné poloze mimo přímé slunce či zdroj sálavého tepla. Péřové spacáky při sušení několikrát denně protřepte, jinak peří slehne.
Pro dlouhodobé skladování je vhodnější, když je spacák rozložený, a nikoli zabalený, prodlužíte tak životnost vláken.
 
Porovnat spacáky